سوالات متداول
شاید سوال شما هم باشد!

مهندس DevOps کیست؟

یک مهندس DevOps ارتباط بین بخش توسعه (Development) و بخش عملیات و پشتیبانی (Operation) را در فرآیند ایجاد ، تست و استقرار نرم‌افزار ، تسهیل می‌کند . در سال های اخیر این شغل جهت اتصال تیم های Development و Operation و پرکردن خلاء موجود ساخته و به دلیل حرکت به سمت چابک سازی سازمان ها ، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

وظیفه اصلی مهندسین DevOps چیست ؟

مهندس دوآپس یک نقش کلیدی در پروژه های نرم افزاری می باشد . یکی از وظایف مهندس دوآپس داشتن یک دانش کلی راجع به انجام کار در محیط Operation و داشتن دانش فنی برای پیاده سازی مسیر (Pipeline) ، CI/CD برای ایجاد یکپارچگی بین تیم های مختلف می باشد . وظیفه اصلی یک مهندس دوآپس پیاده سازی یک چرخه کامل برای Automate کردن فرایندهای ساخت (build) ، تست و استقرار (Deployment) نرم افزار در محیط های مختلف کاری می باشد . انتظار می‌رود یک مهندس DevOps توانایی کار با انواع ابزارها و فن آوری‌های opensource برای مدیریت کارها را داشته باشد .

آیا یادگیری کوبرنتیز (Kubernetes) آسان است؟

یادگیری کوبرنتیز خیلی راحت نمی باشد و شما برای یادگیری نیاز به داشتن یکسری پیشنیاز مثل دانش کار با لینوکس ، مفاهیم شبکه ، زیرساخت و … خواهید داشت . شما به عنوان یک مهندس یا مدیر سیستم یا سرور نیاز به تمرین زیاد و پیاده سازی مفاهیم برای یادگیری بهتر خواهید داشت .

چه مدت زمان برای یادگیری کوبرنتیز (Kubernetes) نیاز هست؟

اگر پیش زمینه های تخصصی آموزش کوبرنتیز را داشته باشید ، می توانید با حداقل 5 ساعت زمان و انرژی در طول روز ، در مدت زمان حداقل 3 هفته تبدیل به یک کارشناس کوبرنتیز شوید .

آیا برای یادگیری کوبرنتیز (Kubernetes) باید زبان برنامه نویسی بلد باشیم؟

خیر ، شما برای یادگیری کوبرنتیز نیاز به دانستن زبان برنامه نویسی خاصی نمی باشید ولی داشتن این توانایی به شما برای توسعه و پیاده سازی Automation های مختلف کمک خواهد کرد.

آیا یادگیری داکر (Docker) آسان است؟

بله ساده است اما به شرطی که با آموزش درست Docker را یاد بگیرید. داکر یک ابزار متن باز است که شما اگر کمی پیش زمینه در خصوص مجازی سازی داشته باشید و مفاهیم Container ها را نیز بشناسید ، براحتی آن را یاد می گیرید. اگر علاقه مند به حوزه DevOps هستید و پیش زمینه این تخصص را دارید باید بدانید که داکر سخت نیست مگر قسمت Networking آن که ممکن است کمی مبهم باشد و شما با یادگیری داکر با دوره Docker مهندس فروردین قطعا به داکر مسلط خواهید شد.

قبل از یادگیری داکر (Docker) چه چیزهایی را باید بلد باشیم؟

داشتن دانش مناسب نسبت به سیستم عامل ویندوز و لینوکس و داشتن دید و شناخت از چرخه تولید نرم افزار به شما خیلی در یادگیری و حرفه ای تر شدن در حوزه داکر و به ویژه DevOps کمک خواهد کرد نیست. داشتن تجربه برنامه نویسی(Python , NodeJs , react ,PHP ,…) به شما کمک شایانی در درک مفاهیم پیچیده خواهد کرد ولی الزامی نیست .

آیا داکر (Docker) بر روی ویندوز قابلیت اجرا دارد ؟

بله .. شما می توانید داکر رو بر روی توزیع های مختلف لینوکس ، ویندوز و مک نصب و از قابلیت های بی نظیر اون استفاده کنید

آیا قبولی در آزمون CKA سخت است؟

خیر ، با گذراندن این دوره تمامی مفاهیم به صورت عملی تشریح و پیاده سازی خواهد شد و شما به راحتی می توانید نمره قبولی در آزمون را داشته باشید .

چه مدت یادگیری داکر (Docker) زمان می برد؟

اگر پیش زمینه های لازم در خصوص یادگیری داکر را داشته باشید ، با کمی تلاش حتی در کمتر از یک هفته با استفاده از دوره آموزشی داکر مهندس فروردین شما به Docker مسلط خواهید شد

آیا استفاده از داکر (Docker) رایگان است ؟

نصب و استفاده از داکر رایگان هست و شما به راحتی می توانید سرویس های خود را با استفاده از داکر در قالب کانتینرها اجرا کنید .

ترافورم از چه زبانی استفاده می کند ؟

سینتکس و زبان نوشتن کدهای ترافورم توسط شرکت Hashicorp توسعه پیدا کرده است که در اصطلاح به آن HCL ( HashiCorp Configuration Language) می گویند . در این آموزش راجع به دستورات و ساختار کد به طور کامل صحبت خواهیم کرد .

آیا یادگیری ترافورم سخت است ؟

به طور کلی باید گفت خیر .. این نکته را باید در نظر بگیرید که شما ابتدا می بایست که دید کلی نسبت به چرخه کاری در مدل DevOps و مفاهیم پایه ای CI/CD داشته باشید و بعد شروع به یادگیری ابزارهای Automation مثل ترافورم کنید .

ترافورم چیست و به چه درد ما میخورد ؟

ترافورم یک ابزار متن باز برای ساخت ، تغییرات و مدیریت ورژنینگ زیرساخت به صورت موثر می باشد . ترافورم از از طریق پروایدر ها می تواند به اکثر سرویس های ابری مثل AWS , GCP , Azure , IBM Cloud , … متصل شده و شما بوسیله کد می توانید تمامی مراحل ساخت منابع را انجام و مدیریت کنید . با استفاده از ترافورم شما می توانید یک Automation قوی و موثر بر روی چرخه دواپس یا زیرساخت خود داشته باشید .

تفاوت بین Ansible و terraform چیست ؟

هر دو در ساخت و Automate کردن زیرساخت ابزارهای مفید و کاربردی هستند . Ansible بیشتر به عنوان یک ابزار و راهکار مدیریت تنظیمات configuration management solution شناخته شده در صورتی که ترافورم یک ابزار اورکشتریشن در سطح سرویس service orchestration tool می باشد .

آیا ترافورم آزمون بین المللی دارد ؟

بله و توسط خود شرکت Hashicorp مدیریت می شود . این آموزش بیشتر بر روی کارکرد و استفاده عملی از ترافورم متمرکز شده ولی برای شرکت در آزمون رسمی هم به شما کمک خواهد کرد .

@media only screen and (max-width: 991px){ #iguru_spacer_66764aa7cc6ab .spacing_size{ display: none; } #iguru_spacer_66764aa7cc6ab .spacing_size-tablet{ display: block; } }#iguru_img_layer_66764aa7cc8ea .img_layer_image_wrapper:nth-child(1) .img_layer_image {transition: all 800ms; -webkit-transition-delay: 0ms; -moz-transition-delay: 0ms; -o-transition-delay: 0ms; transition-delay: 0ms;}#iguru_img_layer_66764aa7cc8ea .img_layer_image_wrapper:nth-child(2) .img_layer_image {transition: all 800ms; -webkit-transition-delay: 600ms; -moz-transition-delay: 600ms; -o-transition-delay: 600ms; transition-delay: 600ms;}#iguru_img_layer_66764aa7cc8ea .img_layer_image_wrapper:nth-child(3) .img_layer_image {transition: all 800ms; -webkit-transition-delay: 1200ms; -moz-transition-delay: 1200ms; -o-transition-delay: 1200ms; transition-delay: 1200ms;}#iguru_img_layer_66764aa7cc8ea .img_layer_image_wrapper:nth-child(4) .img_layer_image {transition: all 800ms; -webkit-transition-delay: 1800ms; -moz-transition-delay: 1800ms; -o-transition-delay: 1800ms; transition-delay: 1800ms;}@media only screen and (max-width: 991px){ #iguru_spacer_66764aa7cd9d7 .spacing_size{ display: none; } #iguru_spacer_66764aa7cd9d7 .spacing_size-tablet{ display: block; } }#iguru_soc_icon_wrap_66764aa7ee1ea a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_66764aa7ee1ea a:hover{ background: transparent; border-color: #00bda6; }#iguru_soc_icon_wrap_66764aa7ee1ea a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_66764aa7ee1ea a:hover{ color: #ffffff; }